/

/

جایگاه موزیک رپ در ایران!

جایگاه موزیک رپ در ایران!

جایگاه موزیک رپ در ایران!

در حدود 25 سال است که موزیک رپ وارد موسیقی های زبان فارس شده است اما هنوز کم و بیش حالت زیرزمینی خود را حفظ کرده است و اغلببه صورت غیر رسمی و غیر مجاز خوانندگان این سبک موسیقی به پخش موزیک خود می پردازند. اما شاید به جرات بتوان گفت موزیک رپ در ایران بعد از پپ طرفداران بیشماری خصوصا در رده سنین پایین دارد.

اولین آهنگ رپ فارسی با صدای آقای حسن شماعی زاده خوانده شد. پس از آن به صورت رسمی گروه سندی شروع به خواندن موسیقی رپ کرد که تا به امروز نیز این کار را ادامه دادند. اولین آلبوم مجوز دار رپ فارسی توسط یک استاد دانشگاه ادبیات به نام شاهکار بینش پژوه وارد بازار موسیقی مجازایران شد. البته جا دارد در اینجا از رپ های زیرزمینکه مدت زیادی در این زمینه فعالیت دارند نظیر یاس، هیچکس، رضا پیشرو و بهرام و … نیز نام برد.

خوانندگان بسیاری در بازار داغ موزیک زیرزمینی رپ ایران فعالیت داشتند و اکنون نیز دارند. گسترش و پخش این موزیک تنها از طریق اینترنت می باشد زیرا معمولا مجوز به این سبک موسیقی به سختی تعلق میگیرد زیرا این موزیک در اذهان عمومی نوعی ناهنجار به شمار می رود و گاهی همراه با الفاظ نامناسب می باشد. با این وجود گاهی در آهنگ تیتراژ مجموعه های تلوزیونی از آهنگ های رپ استفاده میگردد.

امروزه غالب حواننده های پاپ شاد برای تنوع گاهی قطعاتی به سبک رپ در موزیک خود جای می دهند. معمولا موسیقی رپ در ایران با چندین سبک یا بهتر است بگوییم مضمون منتشر می شوند:

  • اعتراضی و سیاسی و مشکلات اجتماعی
  • سبک گنگستا
  • اخلاقی
  • رپ های نزدیک به پاپ
  • کل کل بین خواننده های این سبک

در انتها اگر در این زمینه فعالیت دارید و قصد پخش موزیک خود را دارید به شما توصیه میکنیم که در ابتدا سعی کنید در موزیک خود از الفاظ نامناسب استفاده نکنید و جوری کار کنید که موزیک شما کاری همه پسند باشد،  چون در این سبک موسیقی تنها راه پخش اینترت می باشد سعی کنید موزیک خود را در سایت های مطرح به نمایش بگذارید. قرار گیری موزیک شما در کنار موزیک افراد مطرح در دیده شدن شما تاثیر زیادی دارد. سعی کنید ازکاورهای مناسب استفاده کنید. گروه سعیدوب میتواند به پخش موزیک شما و بازاریابی آهنگ شما کمک شایانی کند.

سایر مقالات آموزشی

ارسال شده در

7 شهریور 1400

ارسال شده در

4 شهریور 1400

ارسال شده در

24 مرداد 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *