امروزه در دنیای کسب و کار، برند ها با ارزش ترین سرمایه های معنوی سازمان به شمار می روند ولی کمتر بعنوان سرمایه های نامحسوس شناخته می شوند . استفاده از استاندارد های بین المللی در زمینه های مختلف و ارائه راهکارهای مطمئن و با ثبات برای تائید ارزش گذاری می باشد . استاندارد ایزو ۱۰۶۶۸ توسط کمیته پژوهش مدیریت انرژی سازمان ایزو تهیه گشته است در این استاندارد بین المللی چهار چوبی برای ارزش گذاری برند مشخص می گردد نظیر اهداف ، مبناهای ارزش گذاری، روش های ارزش گذاری و یافتن داده ها و فرضیات کیفی همچنین روشهای گزارش دهی درباره نتایج ارزش گذاری را عنوان می نماید . برند هم اینک به عنوان یکی از اصلی ترین سرمایه ها در بسیاری کسب و کارها در نظر گرفته می شود متخصصین مالی بر این عقیده اند که برند نام تجاری می تواند ارزشی بیش از ارزش متداول ایجاد کند در تحقیق خود نشان دادند که معرفی یک برند جدید در بازار هزینه ای برابر با ۱۰۰ میلیون دلار با  ۳ و کرافور ۴ احتمال موفقیت ۵۰ در صد دارد .

در حال حاضر بسیاری از شرکتهای آمریکایی برند پایدار را را به استراتزی پایدار را به استراتزی کوتاه مدت مدیریتی ترجیح می دهند برخی از شرکتها نیز فرصتهای رشد را در تصاحب برند های موجود جستجو می کنند بدین ترتیب ایجاد مدیریت برند جزئی تفکیک ناپذیر از استراتژی شرکتی تلقی می شود . برند های قوی یک سری مزایا را برای شرکتها فراهم می اورند از قبیل وفاداری مقاوت بیشتر در شرایط بحرانی حاشیه سود بیشتر و واکنش مناسب مشتری به تغییرات قیمتی . امروزه برند دیگر یک ابزار کار آمد در دست مدیران محسوب نمی گردد بلکه یک الزام استراتژیک محسوب می شود که در جهت خلق ارزش بیشتر برای مشتریان و همچنین ایجاد مزیت رقابتی پایدار کمک می سازد. امروزه مدیران اجرایی و محققان دانش مدیریت علاقه زیادی به کمی سازی میزان ارزش و بهای برند دارند این ارزش در تعاریف بازار یابی تحت عنوان ارزش ویژه برند بیان می گردد .

اهداف استفاده از ارزش برند

۱. ارزش گذاری سهام و ورود به تالار بورس
۲. خرید، فروش و یا اجاره برند
۳. جذب سرمایه و تامین منابع مالی
۴. اخذ تسهیلات بانکی
۵. مدیریت استراتژیک برند
۶. پرداخت دیون و بدهی های شرکت

پارامتر های قانونی موثر بر ارزش برند:

۱. تمایز
۲. دامنه کاربرد / دامنه ثبت (قلمرو ، کالا یا خدمات )
۳. میزان استفاده
۴. شهرت ابطال ،اولویت کاهش توان و توانایی
استانداری که به تفضیل بیان گردید اگر چه با مراتب خاصی در ارتباط نمی باشد ولی اصولی برای هر یک از مراحل تعیین ارزش برند فراهم می آورد که ارائه راهکار مطمئن و با ثبات برای تائید ارزشگذاری فراهم می آورد برای نیل به این هدف ویزگی ها و نیاز هایی با در نظر گرفتن سبک شناسی سنجش منبع اطلاعات و گزارش ویزگی ها مشخص می نماید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *