با مطرح شدن رفراندوم اسکاتلند، موضوع اهمیت هویت ملی ومیراث فرهنگی و تاثیر آن بر بازار جهانی، توجه فعالان حوزه بازاریابی و برند سازی را بیش از پیش به خود جلب کرد.
حال در این مقاله سعی می کنیم اندکی راجع به اثر مثبت و پربازده برند اسلامی و ایرانی و عرضه این برند در بازارهای داخلی و خارجی صحبت کنیم.
بدون شک، تکیه بر اصالت ملی و دین، در برندسازی مانند راه رفتن بر لبه تیغ است به نحوی که اگر مشکلی برای ملیت ( مانند رفراندوم اسکاتلند) به وجود بیاید، می تواند باعث اثرگذاری منفی بر برند شده و عدم موفقیت را به همراه داشته باشد.
اما آیا با تکیه بر دین اسلام و ایران و پیشینه ی فرهنگی و تمدن چندهزارساله نیز امکان افول وجود دارد؟
آیا استفاده از مفاهیم اسلامی و آنچه مورد نظر اسلام و مسلمانان است، در برند سازی باعث بهره وری بیشتر نمی شود؟
بی تردید استفاده هوشمندانه از مفاهیم اسلامی با توجه به جمعیت حدودا هفت ملیارد نفری مسلمانان جهان، باعث رشد روز افزون برند و اعتبار آن خواهد شد.
نمونه بارز این مورد شرکت هایی هستند که با استفاده از عبارت ( حلال ) بر روی محصولات خود علاوه بر اینکه در میان مسلمانان و کشورهای مسلمان اعتبار دارند، توانسته اند در میان کشورهای غیر مسلمان نیز اعتبار کسب کنند.

حال ما در کشوری مانند ایران که مهد تمدن و اسلام است زندگی می کنیم و چه ساده می توانیم با بهره گیری از مفاهیم ساده ولی در عین حال کلیدی صداقت و شفاف سازی که هم ریشه در دین ما دارد و هم اینکه از دیرباز مورد توجه اندیشمندان ایرانی بوده است، گامی مطمئن در ایجاد برندی محبوب و معتبر برداریم:
خواجه عبدالله انصاری در مورد صداقت می فرماید:
“صدق، راستی است، و صدق را سه درجه است: درجه ظاهر است و دیگر باطن و سه دیگر غیب آن چه ظاهر است سه چیز است: در دین صلابت و در خدمت سنت و در معاملت حسبت و آن چه باطن است سه چیز است: آن چه گویی، کنی و آن چه نمایی، داری و از آن جا که آوازدهی، باشی و آن چه غیب است سه چیز است: آن چه خواهی، یابی و آن چه نیوشی، ببینی و نزدیک وی آن چه می شمری، باشی”( خواجه عبدالله انصاری،زادالعارفین )و یا درآیه ۲۴ سوره احزاب آمده است.

تا خداوند صادقان را به خاطر صدقشان پاداش دهد و منافقان را عذاب کند.
برای تفهیم بهتر این موضوع به طور مثال در تمامی فرآیندهای فروش محصولات خود به نحو مطلوبی کیفیت و ویژگی های محصولمان را با رعایت صداقت و شفافیت در اختیار مصرف کننده قرار داده و به او امکان انتخاب و تصمیم گیری دهیم که این محصولی که شما خریداری می کنید حاوی این مواد بوده و از این مزیت ها برخوردار است و با این عمل، اعتماد از دست رفته مصرف کنندگان نسبت به کالاهای تولید داخل را دوباره به دست آوریم.
البته این امر مستوجب تلاش روز افزون تولیدکنندگان داخلی، برای ارتقای هرچه بیشتر کیفیت محصولاتشان است، همانگونه که با ارتقای کیفیت محصولات در برخی صنایع مانند صنایع نساجی توانسته ایم برندهایی موفق داشته باشیم و این اعتماد از دست رفته را تا حدی باز گردانیم( پوشاک پاتن جامه، تن درست ).

طبیعتا با به دست آوردن بازار داخلی، اندک اندک با برنامه ریزی و تبلیغات گسترده می توانیم عرصه را برای حضور در بازارهای اسلامی و بعد از آن حتی در بازارهای غیر اسلامی نیز به دست آوریم.
تردیدی نیست که وقتی مصرف کننده با این میزان صداقت هنگام خرید رو به رو می شود و بعد از خرید با قیمت مناسب از کیفیت کار نیز لذت می برد،همین موضوع بهترین تبلیغ برای یک برند است که این امر غیر از سود مالی برای برند، باعث اعلام حضور آن برند در میدان رقابتی سنگین دیگر برندها و طبیعتا گام نهادن فراتر از بازارهای داخلی است.
به این ترتیب می توانیم با استفاده از مفهوم صداقت و شفاف سازی در برند خود و با تکیه بر دین اسلام، برندی موفق و معتبر ساخته و با تلاش برای محبوب ساختن برند خود و مایه مباهات دانستن ایرانی بودن برند خود، به نشر و گسترش آن ادامه دهیم.
در پایان باید توجه داشت که از مهم ترین نکاتی که در ایجاد برند با تکیه بر هویت دینی و ملی باید رعایت شود، صداقت و پرهیز از دروغ، دارا بودن کیفیت مطلوب و ارتقا کیفیت محصولات است، چرا که در غیر اینصورت نه تنها موفقیتی در برند سازی کسب نمی کنیم بلکه باعث سرافکندگی هویت ملی و دینی خود نیز، خواهیم شد، بنابراین استفاده از مفاهیم دینی و ملی در برند درست است که باعث اثرگذاری مثبت بر برند خواهد شد ولی مستلزم نهایت دقت و احتیاط است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *